Wanden van Beddeleem voor circulair project Cocon

In Sint-Niklaas werd Cocon op 28 november officieel geopend. Die circulaire en sociale broedplaats voor ondernemers met ook ruimte voor het opleidingscentrum van het plaatselijke OCMW ontstond uit de circulaire reconversie van twee oude fabriekspanden van Nobels-Peelman. MikeViktorViktor en Studio Tuin en Wereld leverden het ontwerp voor de herbestemming, waarvoor ze werden aangesteld via de allereerste circulaire aanbesteding van de stad Sint-Niklaas ooit. Beddeleem leverde de modulaire en circulaire binnenwanden in het project.

Het ontwerp van MikeViktorViktor en Studio Tuin en Wereld, die daarvoor samenwerkten met de studiebureaus BECMouton en Astrenergie voor respectievelijk de studie technieken, de stabiliteitsstudie en de EPB-verslaggeving, zette hoog in op circulair bouwen. In de eerste plaats door maximaal te behouden wat er al was, zoals de staalstructuur, de betonnen structuur, de vloeren en tegels. In de tweede plaats door de ‘nieuwe’ materialen zo veel als mogelijk ergens te recupereren. Zo kregen bijvoorbeeld een aantal luifels en planken afkomstig van de heraanleg van de Grote Markt in Sint-Niklaas een tweede leven in Cocon. De nieuwe materialen waren idealiter ook modulair en demonteerbaar toepasbaar.

Het hoeft dus niet te verwonderen dat de architecten voor zowel de glazen als volle binnenwanden in Cocon kozen voor de JB-systeemwanden van Beddeleem, die modulair ontworpen zijn en (daardoor) eindeloos kunnen worden hergebruikt. De JB-systeemwanden in Cocon komen ook nog eens uit het gamma Beddeleem Circulair, wat betekent dat ze al een eerste leven achter de rug hebben, al dan niet met de verschillende elementen in een andere configuratie.

In deze video vertelt Anne De Coninck, sustainability officer bij Beddeleem, meer over de bijdrage van haar broodheer aan Cocon.


Ingebruikname in januari

Volgens de architecten ligt de milieu-impact van Cocon, dat hoofdaannemer Bouwbedrijf Floré realiseerde, vier keer lager dan die van een vergelijkbaar nieuw gebouw.

Hoewel de plechtige opening van Cocon al op 28 januari plaatsvond, is de echte ingebruikname maar voor begin januari.

Deel dit artikel:

Onze partners